Blog magazin

Buđ u kupatilu i kako je se rešiti

Buđ u kupatilu i kako je se rešiti

Začarani krug koji se može ponavljati u svakom domu bez izuzetka – sredili ste kupatilo, konačno je sve na svom mestu. Dolazi zima, sa njim naravno i hladnije vreme, slavine se okreću ka vreloj vodi, od koje nastane para… Od pare nastaje vlaga… I dva meseca kasnije po zidovima Vašeg tek sređenog kupatila, Vaše dike i ponosa, počinju da se pojavljuju crne mrlje.

Neki od starijih i iskusnijih majstora, prvo će Vas navesti da proverite vodovodne cevi, odvode pa i vodokotlić ili lavabo. Verovatno će Vam reći da ako je izolacija uopšte i urađena, nije dobro urađena i kako se to moglo izbeći. Moglo je. Ali desilo se. Šta sada raditi? Kako sanirati nastalu štetu? Ili, kako i pored toga što niste uspeli da preduzmete baš sve korake dok ste sređivali kupatilo, da izbegnete pojavu ovih „mitisera“ na urednom licu svog kupatila?

Za početak, najbitnije je duboko udahuti, jer rešenje postoji.

Manje pare, manja verovatnoća od pojave buđi

Ako još niste rešili pitanje zagrevanja samog kupatila, najbolje rešenje za početak će biti da se odlučite za tuširanje i kupanje sa vodom za 2 do 3 stepena hladnijom. Iako bi ste najradije istog trenutka po završetku prepustili i uživali u toplini koju je tuširanje, odnosno kupanje, izazvalo, dobro bi bilo da odvojite minut vremena, i pokupite višak vlage. Čak i sa zidova. Još jedna od stavki koja može pomoći je da, ukoliko ste u mogućnosti, u toku tuširanja ostavite vrata kupatila makar otškrinuta. Ako to nije slučaj, onda ih nemojte zatvarati pošto napustite kupatilo.

Uvek je dobro nakon kvalitetnog banjanja pod tušem, i pod uslovom da imate prirodnu ventilaciju, otvoriti prozor na neko vreme. Ukoliko ne živite u kući, već u stanu, može se desiti da ne postoji izvor prirodne ventilacije. U tom slučaju, pre boravka u kupatilu, bilo bi dobro podići temperaturu i na taj način isušiti vazduh. No, uvek postoji opcija instalacije ventilacije sa izduvnim ventilatorom, koja bi trebala da radi u toku samog boravka u kupatilu, kao i do 30 minuta kasnije.

Odlaganje preparata za negu

Prilika je da sve veći broj domova ima centralno grejanje. Kada u svim prostorijama imate ujednačenu temperaturu, a u samom kupatilu koje je obično manje površine, i višu, pojavljivanje buđi je manje verovatno. No, čak i u tim situacijama se dešava da dođe do pojave buđi po fugnama ili ispod silikona kojim ste zaštitili kadu i lavabo.

Reklo bi se da je neizbežno, bez obzira na to koliko često čistili svoje kupatilo ili brisali višak vode. Da bi ste izbegli pojavu buđi pored redovnog sušenja, bitno je da ne ostavljate kupke, šampone i druge preparate po uglovima svojih kupatila, odnosno tuš kabina, jer se na njima zadržava vlaga, koja se posle sliva na kadu ili lavabo. Sve igračke koje Vaša deca koriste, valjalo bi okačiti na ivicu kade ili tuš kabine, ili ih prosto držite u posebnim žičanim policama.

Sušenje peškira, prostirki i zavesa za tuš kabinu

Nekako po automatizmu, nakon tuširanja u stanju smo da bacimo peškir na pod ili u korpu za prljav veš, eventualno ga okačimo na vrata kupatila. Pri tom ne vodimo računa o tome da je u tom trenutku peškir vlažan i da dok tako stoji u korpi ili na vratima, može da napravi problem. Zato je najbolje peškir nakon tuširanja staviti na sušač peškira. Ovako će se brže osušiti i manja je verovatnoća da će doprineti stvaranju buđi.

Prostirke koje nam stoje pored kade, na koje stajemo po izlasku ispod tuša, takođe mogu biti izvor nastanka buđi. Zato je bitno da kada birate prostirke za kupatilo one budu od materijala koji ne zadržavaju vodu i brzo se suše.

Još jedan od ukrasa u kupatilu su svakako zavese za tuš kabine. U zavisnosti od materijala koji je korišćen za njihovu izradu morate prilagoditi njihovu higijenu. Ranije je većina kupatila bila opremljena sa običnim tuš-zavesama koje su zadržavale vlagu i lako buđavile. U tim situacijama često pranje je bilo rešenje. Danas postoje zavese koje su otoprne na buđ, i ukoliko nemate vremena da često perete obične, savetujemo Vam da se počastite ovom novom vrstom. Još jedan koristan savet kada su tuš-zavese u pitanju svakako jeste da ih po završetku posla pod tušem raširite čitavom dužinom kako bi se što pre i što lakše osušile.

Prve crne tačke su tu, šta činiti?

Nije smak sveta. Zaista. Pored saveta koje ste čuli od komšinice (hidrogen, sirće, ili izbeljivač), i koji zaista rade posao, na tržištu postoji veliki broj preparata koje možete upotrebiti da sanirate štetu nanesenu vlagom u začetku. U našoj online prodavnici postoji Mellerud – Buđ eliminator, proizvod bez mirisa koji možete upotrebiti i crne tačke će nestati sa Vaših zidova kao rukom odnešene.

Ukoliko ni jedan od ovih predloga ne uspe da makar umanji Vaš problem, uvek se možete konsultovati sa našim timom pre bilo kakvog novog poduhvata kada je renoviranje Vašeg kupatila u pitanju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *