Vodič za prolećno čišćenje kupatila

Proleće je uveliko stiglo i mi smo ga jedva dočekali. Tokom prethodne dve godine proveli smo više vremena u domovima nego bilo gde drugde. Takođe smo obavili više online kupovina nego ikad, tako da je vaš dom verovatno postao i malo neuredno skladište.
S obzirom da je kupatilo naša specijalnost, znamo da vam je potreban novi sistem za organizovanje svih proizvoda za svakodnevnu upotrebu, a i svih ostalih proizvoda koje ste nakupovali misleći da će vam u nekom trenutku zatrebati. Ovo godišnje doba je vreme koje se tradicionalno povezuje sa novim počecima i sada je savršeno vreme da udahnete novi život svom kupatilu uz sezonsko osvežavanje. Zato, otvorite prozore, pustite svež prolećni vazduh i krenite u sređivanje i organizovanje svog kupatila.
Sastavili smo nekoliko brzih i lakih saveta koje možete isprobati bez napuštanja kuće, a koji će vam pomoći da svoj prostor transformišete i gde zaista možete da pobegnete od stresa života.
Prolećno čišćenje obično uključuje mnogo ribanja i brisanja prašine. Kada se završi taj ne baš zabavan deo, kako da maksimalno iskoristimo prostor u našim domovima kada imamo toliko stvari? Tada kupatilski nameštaj igra veliku ulogu i transformiše vaš prostor iz pretrpanog u čist.
Reorganizacija vašeg kupatila može biti jednostavna kada imate dva koraka, a to su čišćenje i kategorizacija.
Započinjanje procesa organizacije u bilo kom prostoru u početku može izgledati zastrašujuće, ali pratite naše korisne savete u nastavku da biste dobili malo inspiracije da započnete proces.
KORAK 1 – ČIŠĆENJE
Kao jedna od najčešće posećenih prostorija u našim domovima, kupatilo je često jedan od najprljavijih i najzatrpanijih prostora. Pregledajte svoje kupatilo i rešite se svega što niste koristili u poslednjih godinu dana. Ovo može uključivati poluprazne boce od sapuna, proizvode za šminkanje koje ste probali, ali vam se nisu baš svideli, ali ih čuvate “za svaki slučaj”, lekove sa istekom roka trajanja, stare/zaprljane krpe za pranje itd. Stavite ove predmete u velike kese sa natpisom „Otpad“ ili „Doniraj”.
Mala lista za čišćenje bi trebalo da izgleda ovako:
- Ormari i fioke
- Pultovi, umivaonici
- Toalet
- Tuš ili kada za kupanje
- Podovi, zidovi i plafoni
- Izduvni ventilator
Ormari i fioke
Koliko god se trudili na kraju će ormari biti ispunjeni sa mnogo potrepština za kupatilo. Zato im posvetite posebnu pažnju.
Prvi korak je potpuno uklanjanje svega iz ormara. Ovo će vam pomoći da sagledate ono što imate i omogućiće vam da očistite orman bez potrebe da zaobilazite stvari. Kada počnete da vadite sadržaj, napravite gomile za ono što ćete baciti, zadržati ili donirati. Zatim obrišite police krpom za pranje i toplom vodom da biste uklonili dodatnu prašinu, kosu ili prljavštinu koja je možda iscurila iz kozmetičkih i higijenskih proizvoda. Takođe možete razmisliti o tome da postavite neke podloge za police kako biste ih zaštitili.
Na kraju umesto da vraćate predmete tamo gde su bili, dobra je ideja da ih organizujete u korpice. Prozirne plastične činije sa etiketama su odlične za odlaganje toaletnih potrepština, dok su veće korpe idealne za držanje glomaznih peškira. Sa svime u svom predviđenom prostoru, vaš ormar za peškire će i ubuduće biti lakše organizovati.
Pultovi i umivaonici
Nered i ostaci vode mogu učiniti da vaš ormarić i lavabo izgledaju neuredno. Očistite radnu površinu za kupatilo tako što ćete ukloniti sve predmete kao što su držači četkica za zube, biljke ili bilo šta drugo što imate. Ovo vam omogućava da uđete u svaki ugao i pukotinu dok čistite.
Pre nego što obrišete pult, očistite ogledalo. Možda ćete morati da koristite male pamučne štapiće da biste u potpunosti očistili ogledalo ako na njegovoj ivici ima uklesanih dizajna. Pošto će nešto prljavštine i prašine pasti na pult, najbolje je da to uradite prvo kako ne biste morali da ponavljate nijedan korak.
Koristite univerzalno sredstvo za čišćenje ili napravite sopstveni rastvor za čišćenje koristeći belo sirće i vodu da prskate po kupatilu. Zatim ga izribajte krpom ili sunđerom. Kada se osuši, obrišite sve predmete kao što su držači četkica za zube, losioni, dozatori za sapun i drugi svakodnevni proizvodi pre nego što ih vratite na pult. Organizujte prostor tako što ćete ostaviti samo ono najvažnije.
Toalet
Kada dođe vreme za dubinsko čišćenje toaleta, možda ćete morati da preduzmete neke dodatne korake osim četkanja unutrašnjosti posude. Evo šta treba da uradite da biste potpuno osvežili svoj toalet!
Počnite tako što ćete obrisati spoljašnju stranu toaleta suvim papirnim ubrusom ili krpom. Ako ostane još prašine i prljavštine, možete poprskati spoljašnju stranu toaleta sprejom za dezinfekciju ili prirodnim rastvorom za čišćenje pre nego što toalet ponovo obrišete. Obavezno uđite na teško dostupna mesta i male pukotine u blizini poda, jer tu sigurno se gomilaju bakterije.
Jedan savet za održavanje toaleta je da otvorite vodokotlić da biste bili sigurni da je sve u dobrom stanju. Ako vam se čini da je nivo vode nizak, da je uređaj za plutanje potonuo ili da bilo šta drugo nije u redu, pozovite vodoinstalatera da vam pomognu da otkrijete šta nije u redu i popravite ga ako je potrebno.
Tuš ili kada za kupanje
Tuš može biti mesto gde se brzo nakuplja buđ i dok radite na dubinskom čišćenju kupatila, pratite ove savete za prolećno čišćenje vašeg tuša.
Uzmite mešavinu jednakih delova belog sirćeta i tople vode i poprskajte je po pločicama za tuširanje. Ostavite da odstoji nekoliko minuta da bi se rastvorile fleke, a zatim obrišite četkom ili krpom za pranje da biste je obrisali.
Između vaših pločica za tuširanje može biti teško mesto za čišćenje. Koristite vodonik-peroksid i sodu za pranje da biste skinuli svu prljavštinu. I ovde možete koristiti četkicu za zube da istrljate prljavštinu duž fugne za pločice. Ostavite da odstoji nekoliko minuta pre nego što isperite sunđerom. Ponovite po potrebi za one tvrdoglave tačke
Da biste uklonili naslage tvrde vode i kamenac sa glave tuša, sipajte malo belog sirćeta u plastičnu kesu i potpuno potopite glavu tuša. Ostavite da stoji preko noći i sledećeg dana uklonite kesu i pustite vrelu vodu da biste isprali i uklonili preostale naslage.
Ako imate samostojeći tuš, očistite odvod. Uzmite pola šolje sode bikarbone i jednu šolju sirćeta i sipajte ih u odvod. Pustite da se peni nekoliko minuta pre nego što pustite toplu vodu.
Pomešajte nekoliko kapi deterdženta za suđe sa belim sirćetom u boci sa raspršivačem. Naprskajte smešu na vrata tuša i ostavite da se namače oko 30 minuta. Uzmite vlažni sunđer da isperete sredstvo za čišćenje i osušite ga krpom.
Ako imate kadu, dobro je očistite tako što ćete je preliti sa malo vruće vode i posipati sodom bikarbonom. Zatim uzmite kantu tople vode i sapuna za suđe i sunđerom obrišite površinu dok sve ne bude čisto. Koristite toplu vodu da isperite ostatak sapuna.
Izduvni ventilator
Izduvni ventilator u vašem kupatilu je mesto koje je sklono prašnjavanju i buđi. Ovde je bezbednost važna, zato nosite zaštitne naočare i isključite prekidač pre nego što sledite ove korake.Uklonite poklopac ventilatora i operite ga.
Da biste očistili poklopac ventilatora u kupatilu, napunite umivaonik toplom vodom i nekoliko kapi sapuna za suđe. Pustite da se poklopac natapa nekoliko minuta, a zatim obrišite sunđerom da biste uklonili svu prljavštinu i prašinu. Postavite poklopac na peškir i potpuno ga osušite na vazduhu pre nego što ga vratite. Zatim isključite struju u kupatilu i očistite prašinu unutar ventilatora. Uverite se da je sve suvo pre nego što ponovo sastavite i ponovo uključite napajanje.
Zidovi, plafoni i podovi
Pošto je kupatilo puno vlage, vaši zidovi i plafoni takođe mogu postati prljavi. Ne zaboravite na njih dok radite na prolećnom čišćenju kupatila.
Da biste dosegli površinu i uglove vašeg plafona, koristite produženu krpu za prašinu sa krpom od mikrovlakana da biste očistili paučinu i uhvatili male čestice prašine. Ovo je najlakši način da osvežite plafon bez potrebe da vadite merdevine.
Svetla u vašem kupatilu takođe mogu biti prilično prašnjavi. Ako ste u mogućnosti da uklonite sve plafonjere, skinite i operite ih. Ako ne, možete uzeti vlažnu krpu i sapun da obrišete prašinu i prljavštinu. Obavezno se pozabavite svim osvetljenjem u svom kupatilu.
Za obojene zidove kupatila uzmite krpu od mikrovlakana da biste uklonili prašinu i prljavštinu. Zatim obrišite sve prljave tačke toplom vodom i blagim sapunom za suđe i osušite peškirom. Ako su zidovi u vašem kupatilu popločani, poprskajte mešavinu belog sirćeta i tople vode na zid i obrišite ga. Jedan mali trik – možete naneti sloj voska za automobil koji će pomoći da se voda otkotrlja sa zidova pločica umesto da se lepi za njih.
I kada završite sa prolećnim čišćenjem kupatila, ne zaboravite na pod. Ovo je jedna od glavnih površina vašeg kupatila i tokom čišćenja na podu je završilo mnogo prljavštine. Ako u kupatilu imate platnene prostirke za kupanje, počnite tako što ćete otresti sve dlačice, a zatim uklonite višak prljavštine usisivačem. Presavijte tepihe i ubacite ih u mašinu za pranje veša na hladnom, nežnom ciklusu. Kada prođu kroz pranje, ostavite ih da se osuše.
Zatim, uzmite metlu i počistite sve dlačice, kosu i prašinu koja se skupila na podu vašeg kupatila. Pobrinite se da dohvatite i uglove svog kupatila, jer će se tu skupiti većina prašine i kose. Kada pometete, dajte svom kupatilu završni sjaj brisanjem. Pomešajte toplu vodu, 1/4 šolje belog sirćeta i malo sapuna za suđe. Obrišite površinu poda ovim rastvorom za čišćenje, a zatim osušite peškirom.
Ovim ste završili sa čišćenjem i sledeći korak je organizacija unutar kupatila.
KORAK 2 – KATEGORIZIRAJTE I SPREMITE
Počnite da sortirate preostale predmete u kategorije kao što su dodatni sapuni, razne toaletne potrepštine, sredstva za čišćenje itd., a zatim odredite gde ćete te predmete čuvati. Predmeti za kupatilo koje koristite svaki dan su vam pri ruci, kao što su iznad toaleta ili na otvorenom radnom stolu ili polici. Predmeti koje ne koristite tako često (dodatni peškiri, proizvodi za čišćenje kupatila, šamponi i drugi sapuni) treba da budu skriveni iza zatvorenih vrata ormarića kako biste smanjili izgled nereda. Razmislite o postavljanju većih grupa malih predmeta u male korpe za skladištenje ili plastične tacne radi lakšeg pristupa stvarima u zadnjem delu ormarića.
U VodoCentru možete pronaći kupatilski nameštaj koji dolazi u svim oblicima, veličinama i stilovima.
Pored stila koji mora biti odgovarajući vašem kupatilu, bilo da ste pratili trendove ili jednostavno dali svoj lični pečat, kupatilski nameštaj mora biti funkcionalan i otporan na vlagu.
Većina nameštaja je danas izrađeno od medijapana što obezbeđuje duži vek trajanja, otpornost na vlagu i lakše održavanje.
Uštede prostora iznad toaleta
Zidni prostor iznad naših toaleta je često zanemaren i nedovoljno iskorišćen. Uglavnom deo iznad toaleta je prazan i zato ne propustite ovu priliku da dodate dodatno skladište u svoj prostor. Postavite makar jednu policu i shvatićete da ste to trebali mnogo ranije da uradite jer na njoj možete držati one svakodnevne stvarčice koje vam trebaju.
Na našem sajtu pored ormarića možete pronaći i police i etažere koji se mogu lako instalirati na zid i ulepšati vaš prostor.
Ukoliko mislite da vam je potrebno još prostora, ovo je idealno mesto za ormarić u kom možete držati peškire ili sredstva za higijenu.
Zidni ormari
Još jedan odličan način da dodate prostor za skladištenje, ali ovog puta – bez žrtvovanja prostora na podu. Zidni ormarići za kupatilo su savršeni za kačenje u blizini lavaboa, iznad toaleta ili iznad samostojećeg podnog ormarića.
U ovim ormarićima uglavnom stoji kozmetika i isto možemo naći razne modele. Sa jednim ili dvoje vratanca ili sa dodatnom policom.
Visoki ormari (Vertikale)
Iskoristite i onaj uski vertikalni prostor za skladištenje osnovnih stvari za kupatilo sa visokim ormarićem. Idealni za držanje peškira i čiste posteljine, kao i kabastijih elemenata poput sredstava za higijenu u većim pakovanjima, fena, brijača…
Što se tiče vertikala postoje različite opcije za skladištenje. Možete pronaći vertikale samo sa policama, a i one koje imaju i deo za korpom za veš.

Iako izgleda kao velik posao koji će vam oduzeti ceo dan, ukoliko se dobro organizujete kupatilo možete brzo srediti. Ono što je bitno jeste da budete temeljni i time će svako sledeće čišćenje biti lakše i brže.